Dom energooszczędny czy pasywny?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Obecnie dąży się do maksymalnej oszczędności energii związanej z eksploatacją budynków ale czy to zawsze najwłaściwsze?

Przy obecnie narzuconych wymogach oszczędności energii cieplnej dla nowych budynków, zaprojektowanie i wykonanie domu jednorodzinnego o jeszcze większej oszczędności energii związanej z jego eksploatacją, wiąże się z nakładami, które same w sobie wymagają zużycia energii (do wytworzenia produktów i wykonania robót budowlanych) porównywalnej do tej zaoszczędzonej w trakcie eksploatacji. W sumie więc dalsza oszczędność energii cieplnej eksploatacyjnej nie wpływa na ochronę środowiska oraz nie wpływa na oszczędność energii całkowitej.

Aby osiągnąć wysokie wymagania cieplne nie wystarczy dobrze zaizolować ściany i dach budynku oraz zamontować “ciepłe” okna. Niezbędne są też oszczędności związane z wentylacją domu – czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. I tutaj osoby cierpiące na alergię i wrażliwe na wentylacje mechaniczną zapewne miałyby wiele do powiedzenia. Osobiście nie jestem przekonany do wentylacji mechanicznej, zwłaszcza w budynku mieszkalnym jednorodzinnym. W tym przypadku uważam, że nasze zdrowie jest najważniejsze. Wentylacja grawitacyjna jest sprawdzona i wiemy, że nam nie zaszkodzi.

Proponuję więc dom energooszczędny oraz zastosowanie wentylacji grawitacyjnej. Dom energooszczędny zaprojektowany i wykonany tak, aby oprócz spełnienia aktualnych wymogów rozporządzenia do Prawa budowlanego dla przegród, nie było w nim mostków termicznych (miejscowej ucieczki ciepła) lub zmniejszenie ich do minimum. Ochrona cieplna tak, ale z zachowaniem jak najbardziej naturalnego środowiska wewnątrz naszego domu.

Wybór, czy dom energooszczędny czy pasywny, należy jednak do klienta.

Uwaga praktyczna: Jeśli decydujemy się na wentylację mechaniczną lub systemową klimatyzację w domu jednorodzinnym, informujemy o tym od razu projektanta, aby mógł uwzględnić odpowiednią przestrzeń na kanały podstropowe (np. zwiększenie wysokości kondygnacji i zaprojektowanie sufitów podwieszanych).

inż. Piotr Bednarek

loading